YouTube – jak dużą telewizją mógłby być?

youtube vs telewizjaPytanie z tematu jest dość karkołomne. Nie mamy niestety w Polsce jednego narzędzia, umożliwiającego porównanie telewizji z internetem. Jest zbyt wiele zmiennych, które są charakterystyczne dla poszczególnych mediów i które bardzo trudno jest ujednolicić. W telewizji mówimy o zasięgu oraz o czasie oglądania, w przypadku internetu również kluczowy jest zasięg, ale czas oglądania nie ma już takiego znaczenia, tutaj walutą jest ilość odtworzeń. Jednostki reklamowe teoretycznie są identyczne – spoty 30 sekundowe, ale w telewizji mamy ograniczenie czasowe dotyczące maksymalnej liczby reklam w godzinie i teoretycznie więcej reklam zmieścić się nie da, za to online coś takiego jak limit nie istnieje i zapewne jeszcze długo nie powstanie. Jedynym ograniczeniem jest zdrowy rozsądek wydawców – w tym przypadku Youtube’a.

Abstrahując od całych skomplikowanych wyliczeń jakie trzeba by poczynić aby porównać rzeczy trudno porównywalne, zrobiłem proste ćwiczenie i porównałem sobie zasięgi – jest to jedna zmienna, która może, choć nie musi, wskazać miejsce jakie na mapie stacji telewizyjnych zająłby kanał o nazwie YouTube. Do wyliczeń posłużyłem się danymi z listopada 2013 z megapanelu jeśli chodzi o online, natomiast dane dotyczące telewizji pochodzą z arianny. Do porównania użyłem grupy 7+, czyli identycznej dla megapanelu i arianny.

Zaczynam od YouTube, który w listopadzie 2013 roku przez cały miesiąc odwiedziło 15 242 629 osób. Sporo. YouTube jest już trzecią najpopularniejszą witryną w polskim internecie. No dobra, ale jak to się ma do zasięgów telewizyjnych? Sprawdzam. Najpopularniejsze stacje w listopadzie zapewne nikogo nie zaskoczą – TVN, TVP1, TVP2, Polsat. Każdą z nich oglądało przeszło 30 milionów widzów. Nie ta półka. Tym bardziej, że zasięg internetu to raptem ponad 20 milionów użytkowników. Porównuję dalej – kolejne pozycje w tabelce – TV4; TVN7; TV Puls, dwa pierwsze programy to mocno powyżej 27 milionów widzów, Puls ponad 24. Jesteśmy już na 7 pozycji. Kolejne stacje – TV Polonia, TTV – Twoja Telewizja, TV6, jeszcze poza zasięgiem YouTuba, ale już nie poza zasięgiem internetu. Polonia 18 726 556, TTV – 18 552 633 – czyli niewiele więcej niż google.pl (18 376 651), TV6 zostało pobite z wynikiem 17 552 401. Powoli docieramy do zasięgów YouTube. Następne są TVP Info, TVP Regionalna, TVP Kultura i Polsat 2. Nie wiem czy liczyliście stacje, to już 14 miejsce, na piętnastej pozycji znalazłby się YouTube.

youtube jako telewizja

Nie wiem czy zdajecie sobie sprawę z tego ile stacji jest monitorowanych… 119, kanałów w Polsce jest 210! YouTube już teraz stosując jedynie metodę zasięgów mógłby być piętnastą co do wielkości telewizją w Polsce. W pokonanym polu pozostawił między innymi takie marki jak: ESKA TV, TVN24, TVN Turbo, TVN Style, Discovery, Eurosport, VIVA Polska – mógłbym jeszcze długo wymieniać.

Potencjał YouTube ciągle pozostaje niewykorzystany, a serwis może zaoferować wiele – zasięg to tylko jedna z jego zalet.

Comments

comments

Komentarze są wyłączone.