W jakim programie samodzielnie przygotować grafiki?

grafiki paintnetTytułowe pytanie wcześniej czy później ale w końcu musi się pojawić u każdego kto choć w niewielkim stopniu ma kontakt z marketingiem, mediami społecznościowymi albo prowadzi bloga. Najlepsze jest to, że wcale nie trzeba być zawodowym grafikiem, żeby przygotować samodzielnie poprawne, żeby nie powiedzieć profesjonalne, zdjęcia na potrzeby internetu.

Nie będę pisał jak ważne jest posiadanie dobrych materiałów ilustrujących wpisy w swoich mediach, bo na ten temat ostatnio jest mnóstwo informacji. Chciałbym się skupić na czym innym, a mianowicie na programach, których ja osobiście używam do przygotowania odpowiedniej grafiki czy też zdjęcia.

paint net logo

Takie programy są dwa i one mi w zupełności wystarczają, zarówno do tworzenia grafiki na bloga, na fanpage facebookowe i do obróbki swoich prywatnych zdjęć. Pierwszy, z którego korzystam o wiele częściej i przy trochę bardziej zaawansowanych pracach to Paint.NET. Fantastyczne darmowe narzędzie, które oferuje bardzo wiele możliwości. Tworzenie warstw, dodawanie tekstu na zdjęciach, dowolna zmiana wielkości grafiki oraz zmiany kolorów, ostrości, nasycenia – to tylko część z wielu dostępnych funkcji.

Program można pobrać z oficjalnej strony – http://www.getpaint.net. Jako, że jest to darmowe, ale jednocześnie rozbudowane narzędzie Paint.NET dorobił się społeczności, która chętnie dzieli się swoimi materiałami oraz tutorialami. Bez trudu można znaleźć na youtube filmy pokazujące jak wykorzystać możliwości programu. Jest również poradnik bardziej tradycyjny w postaci strony z opisami i przykładami poszczególnych funkcji – http://www.paintnet.info.pl/index.html. Paint.NET jest bardzo intuicyjny i prosty w obsłudze. W zasadzie pół dnia wystarczy żeby opanować go w stopniu podstawowym, a taki poziom zaawansowania pozwala już na przygotowywanie prostej grafiki chociażby na bloga.

grafiki irfanview logo

Drugi program, którego używam to IrfanView – również darmowy i jeszcze prostszy niż Paint.NET. Na dobrą sprawę z IrfanView korzystam tylko w 2 przypadkach – kiedy potrzebuję szybko zmniejszyć jakąś grafikę lub przyciąć ją do odpowiednich rozmiarów. W tym programie robi się to bardzo wygodnie i jednocześnie błyskawicznie.grafiki irfanview program

IrfanView można pobrać z oficjalnej strony http://www.irfanview.com/.

Zarówno Paint.NET jak i IrfanView posiadają spolszczające wtyczki, ale szczerze mówiąc o wiele wygodniej używa się wersji angielskich i takie właśnie polecam.

Comments

comments

Komentarze są wyłączone.